Kell-e temetni a 2025-ös növekedést? Várjunk azért még vele!
Az eddig megjelent ágazati adatok óvatos bizakodásra adnak okot, ez a lendület pedig az év jelentős részére kihatással lehet.
Ha nem nyúl hozzá a rezsicsökkentéshez a kormány, könnyen szétcsúszhatott volna a költségvetés az elemzők szerint.
A szerdai kormányinfón derült ki, hogy módosítások következnek be a 10 éve fennálló rezsicsökkentésben: az átlag feletti fogyasztás után a piaci árat kell fizetni, a pontos részletek egyelőre nem ismertek.
Az OTP Bank makrogazdasági elemzői szerint a lépéssel az idei költségvetési hiány biztonsággal teljesíthetővé válik, de a jövő évi deficit is a helyére kerül, amennyiben az EU-források megérkeznek és nem romlanak tovább a gazdasági kilátások – írja a Portfolio.
Egy 10 nappal ezelőtt megjelent elemzéshez képest „érdemi fejlemények történtek, amelyek jelentősen befolyásolják a költségvetés kilátásait.”
A legfontosabb az volt, hogy az elmúlt hetekben kilőttek az energiaárak, a TTF piaci gáz ára 120-ról 180 euró/MWh-ra nőtt, ami lényegesen drágítja a rezsicsökkentés fenntartását. A másik ok, hogy az inflációs nyomás és a megcsappant befektetői érdeklődés miatt a hosszú távú kötvényhozamok 80 bázisponttal emelkedtek, miközben az MNB is emeli a kamatot. Emiatt nőnek az állami kamatkiadások és nagyobb lesz a jegybank vesztesége is.
A szakemberek úgy látják, emiatt a két ok miatt jelentősen szétcsúszott volna a költségvetés, a választás után bejelentett költségvetési kiigazítások már nem elegek.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás